Herkese iyi akşamlar, bugünkü makalemiz günün anlam ve önemini detaylarıyla incelemek üzere olacaktır. 5 Şubat Güvenli İnternet Günü nedir? Neden kutlanır?

Güvenli İnternet Günü Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde kutlanmaktadır. Çocukların ve gençlerin interneti güvenle kullanmasını sağlamak ve onları internetin zararlarından korumak için 1999 yılında Avrupa Birliği Komisyonu tarafından oluşturulan Güvenli İnternet Programı kapsamında 2004 yılında INSAFE (European Safer Internet Network) ağı kurulmuştur.

INSAFE ağı tarafından her yılın Şubat ayında düzenlenen Güvenli İnternet Günü (GİG) 2004 yılından beri düzenlenmekte olup, bu sene dünyada yaklaşık 130 ülkede kutlanacaktır. Ülkemizde, Güvenli İnternet Günü etkinlikleri ilk olarak 2010 yılında gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu yılki Güvenli İnternet Günü de tüm dünyada ve Türkiye’de 5 Şubat 2019 tarihinde kutlanacaktır.

Bu kapsamda, bu sene “Hep Birlikte Daha İyi Bir İnternete…” teması ile çıkılan yolda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından düzenlenen “Güvenli İnternet Günü Etkinlikleri” çeşitli faaliyetlerle 5 Şubat 2019 tarihinde Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda gerçekleştirilecektir.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

0541 806 93 87
WhatsApp chat