Bir sosyal medya yönetim uygulaması olan Hootsuite tarafından hazırlanan We Are Social Digital 2020 raporunda sosyal ağ kullanımı, mobil ödeme alışkanlıkları, e-ticaret pazarı ve sosyal medya reklam harcamaları gibi birçok verinin küresel analizi yer almaktadır. Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

İnternet Kullanım Alışkanlıkları

Rapor verilerine göre Türkiye’deki 16-64 yaş arasındaki kullanıcılar mobil cihazlarından günde en az 4 saat internet kullanıyor. Mobil internet kullanımında Türkiye dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor.

Türkiye internet kullanımı konusunda ilk sıralarda yer almasa da yüzde 74 oranıyla yüzde 59 olan dünya ortalamasının çok üzerindedir.

16-64 yaş arası kullanıcıların günde 7 saat 29 dakika internet kullanmaktadır.

Türkiye’deki 16-64 yaş aralığındaki kullanıcılar günde 58 dakikasını oyun konsolu oynayarak geçiriyor.

Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 62’si internetten TV içeriği izliyor. Bu durum Netflix’in ülkemizdeki içeriklerinin artışının sebebi olarak yorumlanabilir.

Akıllı ev cihazları kullanımında Türkiye ilk 10 ülke arasında bulunuyor ve 16-64 yaş arasındaki kullanıcıların yüzde 14’ü evde en az bir akıllı cihaz kullanıyor. Bu sıralamada ilk sırada yer alan Birleşik Krallık’ta ise bu oranın yüzde 17 olduğunu belirtmekte fayda var.

Türkiye’de kullanıcıların yüzde 45’i sesli komut ve sesli aramayı kullanıyor. Türkiye’nin bu konuda ilk 10 ülke arasında olduğunu bilmekte fayda var.

Ülkemizde Ad Blocker uygulamasının kullananların oranı ise yüzde 50 ile dünya sıralamasına yakın konumda.

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 58’i kişisel verilerin kötüye kullanılması açısından endişeli.

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 63’ü sosyal medyada ortaya çıkan yalan haberler ve dezenformasyon konularında endişeli.

Sosyal Medya Kullanımı

Rapordaki verilere göre Türkiye’de 16-64 yaş arasındaki kullanıcılar günde ortalama 2 saat 55 dakikasını sosyal medya kullanarak geçiriyor. Dünya ortalamasındaki kullanıcıların günde ortalama olarak 2 saat 24 dakika geçirdiğini göz önüne almakta yarar var.

Ülkemizde 13 yaş üzeri kullanıcılar arasında toplam nüfusa kıyasla sosyal medyayı aktif kullananların oranı yüzde 81 iken dünya ortalaması yüzde 63 seviyesinde.

Sosyal medya penetrasyonun dünya ortalamasında yüzde 48 iken, Türkiye’de yüzde 64 seviyesinde ciddi bir orana sahip olduğunu görüyoruz.

Hazırlanan rapora göre; Türkiye’de sosyal medyayı iş amacıyla kullananların oranı yüzde 44.

Dünya genelinde kişi başına düşen sosyal medya hesabı sayısı ortalama 8.6 iken bu oran Türkiye’de 9.1 olarak öne çıkıyor.

Facebook

Facebook reklamlarında erişim potansiyeli yüksek olan ilk 10 ülke arasında yer alan ülkemiz, 10. sırayı Birleşik Krallık ile paylaşıyor. Hindistan’ın ilk sırada olması dikkat çekerken, Facebook’un Internet.org benzeri projeler aracılığıyla buradaki internet kullanımını arttırmayı amaçladığını hatırlamakta fayda var.

Facebook reklamlarının erişim oranı ülkemizde yüzde 58 ile dünya ortalamasının oldukça üzerindedir.

Hazırlanan rapora göre, Türkiye’de Facebook reklamları kullanıcı başına 14 tıklama alıyor.

Facebook sayfalarının gönderilerde elde ettiği organik erişim dünya genelinde yüzde 5.2 iken ülkemizde bu aran yüzde 4.4 seviyesindedir. En fazla erişim ise yüzde 8.7 ile Japonya’ya aittir.

Türkiye’de Facebook sayfalarındaki ortalama etkileşim yüzde 29 iken bu oran dünya genelinde yüzde 34 seviyesinde.

Instagram

Instagram reklam erişimde Türkiye yüzde 57 ile ilk sırada yer alırken, Türkiye’yi yüzde 56 ile İsveç, yüzde 49 ile İsrail ve yüzde 48 ile Arjantin takip etmektedir. Bu oran dünya ortalamasında ise yüzde 15 seviyesindedir.

Ülkemiz Instagram reklamlarının erişim potansiyelinin en yüksek olduğu ülkeler arasında 6. sıradadır.

Nüfusa oranla Instagram reklam erişimlerinin en yüksek seviyede potansiyeli olan ülkeler arasında ülkemiz 5. sırada bulunmaktadır.

LinkedIn

Son zamanlarda artan etkileşim oranları ile sosyal medyada yöneticilerin dikkatini çeken LinkedIn, Türkiye’de 8 milyon 400 bin erişim hacmi ile, LinkedIn reklamı erişimde en yüksek potansiyele sahip ülkeler arasında 15. sırada bulunmaktadır.

LinkedIn reklam erişimi Türkiye’de nüfusa kıyasla 18 yaş üzeri kullanıcılar arasında yüzde 14 seviyesindedir.

Twitter

Twitter reklam erişiminde büyük bir potansiyele sahip ülkemiz bu sıralamada 5. sırada yer almaktadır.

Ülkemizde 13 yaş üzeri kullanıcılar arasında nüfusa kıyasla Twitter reklam erişimi yüzde 18 seviyesindedir.

Snapcaht

Ülkemizde Instagram’ın geniş bir kullanıcı kitlesini olmasına rağmen Snapchat’de popülerliğini korumaktadır. Bunun yanı sıra Snapchat reklamı erişiminde en yüksek potansiyele sahip ülkeler arasında Türkiye 11. sırada yer alıyor.

Comments are closed